Sport keyboard_arrow_right Ostatní sporty keyboard_arrow_rightDakar 2021: Sníte o Dakaru? Podívejte se, ..

Obrázek příspěvku: Dakar 2021: Sníte o Dakaru? Podívejte se, jestli máte dost našetřeno - Ceskolipskyweb.cz

Dakar 2021: Sníte o Dakaru? Podívejte se, jestli máte dost našetřeno - Ceskolipskyweb.cz

personaccess_time25. leden 2021chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye92 shlédnutí

Martin Prokop je jeden z těch, který vám řekne, že Dakar není o ceně jen za těch tvrdých 14 dní, ale že je nutné počítat i přípravu, vývoj auta a další tréninkové závody i testování.

Po návratu z Dakaru slýchám několik otázek pořád dokola. Jaké to bylo? Co Češi? Umřel někdo? Je tam zima? Chtěl bys to jet? V čem? A pak, většinou trochu váhavě, ale s o to větším zájmem, zazní i ta poslední: „Kolik ten Dakar vlastně stojí?“

Zatímco na ty první otázky se odpovídá snadno: Bylo to skvělé, asi ještě lepší než vloni. Češi si vedli úžasně ve všech kategoriích, smekám hlavně před Michkem, Podmolem a Engem. A pozornost si zaslouží i Martin Prokop – první tři jezdci jsou sice nedostižní, ale od pátého místa ho dělilo jen pár desítek minut. Ano, bohužel, umřel francouzský motorkář, nadšený amatér, padesát dva let. V noci je klidně jen pět stupňů a přes den může být i přes třicet, záleží, kde v Saúdské Arábii zrovna jste. Ano, strašně moc bych to chtěl jet. A nejspíš v bugině, nejsem si jist, jestli bych si hned troufl na auto. Kamion mě vůbec neláká a na motorce bych to nedal. A co že jste říkali? Aha, jasně… Kolik že ten Dakar teda stojí?

Pokud nejsi zrovna tovární jezdec, pak je to jednoduché: Co rozbiješ, to platíš

Odpověď na tuto otázku je strašně dlouhá a komplikovaná. A mezi slušnými lidmi se o penězích přece nemluví. Jenže když je mezi námi tolik nadšenců, kteří už od mala sní o tom, že by Dakar chtěli jet, tak si na ni zkusme nějak rozumně odpovědět.

Jedno z kouzel Dakar Rally je v tom, že to můžete pojmout jako jedno velké dobrodružství s nejistým výsledkem a bez jakýchkoliv ambicí na nějaké umístění. Většinou to nejvíc bolí, protože sice jedete pomalu, ale dlouho. A protože jste šetřili, tak si většinu servisu musíte udělat sami. Když se na něj vykašlete, je dost možné, že se vám stroj druhý den rozsype někde v poušti nebo ve skalách. A nejspíš si u toho ještě namlátíte.

Nejlevnější způsob, jak se na Dakar dostat, je jet na motorce kategorii Original by Motul. Jedete sami jen s motorkou, všechny vaše věci máte ve dvou plechových bednách, které vám společně se stanem a spacákem vozí organizátor. V ceně 15 700 euro, tedy cca 420 tisíc Kč, je startovné, doprava motocyklu z Marseille do Džiddy a zpět, bivaky, jídlo v kantýně a benzin.

K tomu si přihoďte cenu za motocykl, která může být nějakých 450 tisíc za ojetý stroj, ale cca 800 tisíc za připravený speciál. A samozřejmě, že i tady platí okřídlené „co rozbiješ, to platíš“. Když s sebou Libor Podmol poprvé na Dakaru seknul, říkal, že napřed zkontroloval sám sebe a byl rád, že žije. Pak se podíval na motorku a hlavou mu proletělo, že je v tom za nějakých 160 až 180 tisíc. Ale že motorku zvládnou opravit a druhý den bude pokračovat…

Libor Podmol přiznává, že kvůli pádům se mu účast na Dakaru výrazně prodražila

Libor Podmol přiznává, že kvůli pádům se mu účast na Dakaru výrazně prodražila.

Kdyby jel bez zázemí a bez mechaniků, tak by nejspíš skončil. I když na místě jsou (minimálně pro Hondu a KTM) dostupné kamiony s náhradními díly. Každý vám ale řekne, že je lepší mít s sebou doprovod. Jenže za ten už platíte. A ne málo… Jen za mechanika zaplatíte 250 000 Kč startovné. A k tomu připočtěte náklady na doprovodné auto, jeho vybavení a nakoupené náhradní díly. Částka za palivo pak už téměř nehraje roli, ale je třeba dobré si uvědomit, že jen za pneumatiky zaplatíte na Dakaru víc než sto tisíc korun.

Organizátoři, závodníci, mechanici, novináři, doktoři, personál... Dakar je sakra velký cirkus!

Ano, pořád se bavíme o motocyklu, tedy o nejlevnější účasti na Dakaru. A ještě pořád jsme nezmínili vybavení jezdce, letenky a náklady na hotel před a po závodě. A asi by bylo vhodné ještě předtím potrénovat, ideálně alespoň týden v Maroku nebo v Tunisu. Ehm.
Zajímavou možností, kterou nabízí spousta týmů, je koupit si místo u někoho. Mechaniky, doprovodná auta, náhradní díly a přípravu závodní motorky řeší někdo za vás, vy jen přijedete a jedete. Tady jsou ceny individuální podle služeb, ale třeba samotný pronájem závodní KTM je záležitostí nějakých 300 tisíc. A samozřejmě platíte za to, co rozbijete.
 
Náklady na start se čtyřkolkou nejsou o moc vyšší, ale jakmile se začneme bavit o buginách, tam to výrazně skáče. I ty si můžete pronajmout, ale většina lidí si koupí svoji vlastní. I když to bude sériový Polaris nebo Can Am, tak s nákupem stroje a jeho další úpravou to nebude méně než 90 tisíc euro, tedy 2,3 milionu korun. Přijde vám to hodně? Vězte, že ze sériového stroje toho moc nezbude a že všechno, opravdu všechno, se nějakým způsobem upravuje či mění.
No a zbytek už tak nějak tušíte. Startovné 700 tisíc, mechanik 250 tisíc, 800 tisíc za doprovodnou dodávku… A ano, to jedete v nízkonákladovém režimu. Ale na druhou stranu, když buginu nerozmlátíte, tak zaplatíte jen za repas a příští rok už bude vstupní poplatek jen o startovném. „Jen o startovném…“

Martin Macík je jedním z českých jezdců, který má perfektně zmáknutý marketing.

Počítal jsem, že s nějakým tréninkem, přípravným závodem v Maroku a při opatrnější jízdě bez nějakých větších ambicí na umístění by můj start na Dakaru s dvěma doprovodnými auty, dvěma mechaniky a někým další přišel na cca pět milionů korun. Ano, to je hodně moc napsaných článků…

V autech se ty částky samozřejmě posouvají o další statisíce a miliony, záleží na tom, jestli chcete jet v první desítce, mít vyřešené všechny případné trable dopředu a spát v karavanu, nebo se smíříte s tím, že to jen nějak dojedete, budete spát ve stanu a budete pak za „hrdiny a bojovníky“. Respekt nejen všem, kteří do cíle dakarské rallye dojedou, ale i těm všem, kteří na tohle dobrodružství pro velké kluky zvládnou sehnat peníze

Zdroj: Garaz.cz

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Zvláštní doba přináší zvláštní fenomény, zamrzlá koupaliště i tůně plní koupající se nadšenci. - Ceskolipskyweb.cz

personRedakceremove_red_eye197bookmarkOkolí

Vyrazíte-li na procházku kolem prakticky libovolné zasněžené vodní nádrže nejen Libereckého kraje a libovolno v jakou hodinu, s velkou pravděpodobností narazíte na někoho, kdo se koupe, případně si prosekává díru do ledu, aby se vykoupat mohl. Jev, který byl médii ještě před ..

O víkendu proběhl u Ploučnice Grandslam - Ceskolipskyweb.cz

personRedakceremove_red_eye470bookmarkTenis

Zdravím všechny tenisové nadšence, fanoušky a fanynky našich tenisových turnajů, vedených spolkem Tenisová rodina. V sobotu 22.8.2020 se v areálu u řeky Ploučnice odehrál již 5. turnaj ze série Tennis Family Tour 2020. A rozhodně náš dosud největší! Turnaj odehrálo 20 párů ..

Shrnutí 2 dne Macha Lake Open 2020 ve Starých Splavech - Ceskolipskyweb.cz

personRedakceremove_red_eye371bookmarkTenis

Dobrý večer, přinášíme Vám shrnutí toho nejdůležitějšího co se dnes odehrálo u Máchova Jezera na právě probíhajícím Macha Lake Open 2020. Opět tenis dneska krásně přálo počasí, tak doufáme, že tomu bude i nadále, protože zítra v 10 hodin startuje hlavní soutěž ..

O víkendu se ve Cvikově uskutečnil další podnik Tennis Family Tour 2020 - Ceskolipskyweb.cz

personRedakceremove_red_eye619bookmarkTenis

V sobotu 27.6.2020 od 9:00 hodin se v areálu ve Cvikově odehrál 1. turnaj ze soutěžní série Tennis Family Tour 2020, konkrétně ve čtyřhře mužů. Turnaj se vydařil, i když jeho konec nám zkazila bouřka a déšť. Díky tomu zůstaly nedohrány 2 finálové zápasy o vítěze ..

Právo na práci a důsledky takového opatření - Ceskolipskyweb.cz - Váš Českolipský webový portál

personRedakceremove_red_eye264bookmarkOstatní rady

V mnohých internetových diskuzích se v souvislosti s politickou situací v zemi objevují názory, které volají po návratu minulých dob nebo po změně práv občanů. Vítězstvím komunistů v krajských volbách dochází k připomínání nekterých údajně kvalitních a dobrých ..

Bohaté Kluby ve Football Manageru 2021, aneb Sugar Daddy kluby, kde můžete utrácet - F12021.CZ

personMarian Krouželremove_red_eye880languagefm2021.cz

Pojďme se dnes podívat na to, které tři typy majitelů klubů tzv Sugar Daddy klubů. Pojďme se blíže podívat na 3 základní druhy majitelů zmiňovaných Sugar Daddy klubů. 1). Majitel "bude v popředí" Majitel v popředí bude bez obav investovat peníze ať už do hráčů, či do ..

Rozchod-ano nebo ne? Jak se rozhodnout? - Hotmoda.cz - Váš módní magazín

personRedakceremove_red_eye289languagehotmoda.cz

Je vždy těžké se rozhodnout, zda opravdu nadešel čas, aby se každý vydal svou vlastní cestou. Nejlepší rada, kterou vám můžu dát, je: Uvědomte si, jestli zůstáváte ve vztahu jen proto, že se bojíte být sami, nebo proto, že chcete s tím člověkem opravdu být, i když znáte ..

Potraviny proti akné - Hotmoda.cz - Váš módní magazín

personRedakceremove_red_eye576languagehotmoda.cz

Akné obtěžuje spoustu mladých dívek, ale není neobvyklé, že trápí i ženy po třicítce. Akné sice není nijak nebezpečné, ale vždy dokáže hodně zamávat s naším sebevědomím. Kromě správné péče o pleť lze tvorbě akné zabránit i vhodnou úpravou jídelníčku a ..

Aktuální verze ke stažení 0,15 pro Football Manager 2021 - FM2021.CZ

personMarian Krouželremove_red_eye2873languagefm2021.cz

Pěkný nedělní večer. Jak jsem Vám sliboval dříve Posílám Vám další verzi češtiny pro letošní ročník 2021. Všem klukům co na ní, makají se mnou moc velké díky za Vaší práci. INSTALACE: 1.) Stáhnout si češtinu STÁHNOUT ZDE: 2.) Po stažení češtiny je potřeba ji ..

Co dělat, když venku prší? - Hotmoda.cz

personRedakceremove_red_eye232languagehotmoda.cz

Je tolik různých způsobů, jak trávit čas, když prší. Upršený den není dnem, kdy bychom měli sedět za oknem a stěžovat si na počasí. Je spousta činností, které se za deště dělat nedají, ale zároveň je tolik věcí, které se dělat dají! Využijte proto romantické kouzlo ..