Právo a finance keyboard_arrow_right Ostatní rady keyboard_arrow_rightDohled České národní banky - ..

Dohled České národní banky - Ceskolipskyweb.cz - Váš Českolipský webový portál
O dohledu se často mluví, ale málo se o něm ví. Česká národní banka má velké pravomoci, ale její kroky nejsou příliš známé. Přitom může ČNB zasahovat na místě přímo v institucích podléhajících dohledu nebo provádět testování dálkově – k tomu používá například zátěžové testy bank a pojišťoven.
Úvěrové registry
ČNB dohlíží nad bankami a také na dodržování bankovního tajemství. Zákon o bankách umožnil určité prolomení bankovního tajemství, kdy si banky mohou předávat informace o klientech pomocí úvěrových registrů. V České republice existují pouze dva úvěrové registry, kde není vyžadován souhlas klienta. Prvním je Bankovní registr klientských informací, který má informace o podaných žádostech o úvěr, čerpání, splácení úvěrů a to v pozitivním i negativním smyslu. Druhým registrem je Centrální úvěrový registr, který vede ČNB v souvislosti s úvěry všech podnikajících právnických a fyzických osob. ČNB pak kontroluje také ostatní registry, kde je nutný souhlas klienta s evidencí informací. Bankovní tajemství se ale nevztahuje na klienty, kteří neplatí svoje závazky. Jejich dluh a označení jménem může být zveřejněno.
Dohled nad finančním trhem
Česká národní banka se musela vypořádat s poměrně složitou situací celosvětové krize. Zároveň byly v roce 2011 přijaty zákony, které změnily některé zásadní priority finančního trhu. Změnila se významnost poboček bank. ČNB nyní hodnotí, jakou má pobočka banky důležitost a také jaký je přiměřený kapitál. V rámci problémů bank v EU bylo totiž doporučeno zvýšit kapitál, aby se předešlo rizikům. Zároveň došlo ke zjednodušení možnosti vydávání a poskytování služeb elektronických peněz – tzv. elektronických peněženek, které umožňují rychlé převody peněz v rámci internetu. ČNB má pod kontrolou také tento segment trhu a kontroluje způsob a objem vydávání elektronických peněz. Z mezinárodního hlediska byla také rozšířena možnost rozšíření aktivit investičních společností do zahraničí a také otázka způsobu oznámení o vydání veřejných akcií – veřejném úpisu. Složitou situaci má ČNB v otázce penzijních fondů, protože se neustále mění způsob penzijního připojištění občanů.
Vyhlášky a opatření
ČNB je nezávislá na státních orgánech. Má proto možnost v oblasti bankovnictví vydávat různé vyhlášky a opatření. V roce 2011 vydala ČNB vyhlášky právě v souvislosti se změnami zákonů. Snažila se tak zabránit vzniku rizik v podnikání bank a obchodníků s cennými papíry. Zabývala se přesným způsobem vydání elektronických peněz a také přijala opatření, aby na kapitálovém trhu musely společnosti ze třetích zemí splňovat požadavky ochrany investorů. Také byla vydána řada opatření ke stabilizaci a ochraně trhu s cennými papíry a v oblasti kolektivního investování.
Nová opatření
ČNB se potýká s jedním velkým problémem, kterým je způsob vlastnění českých bank. V podstatě všechny banky v ČR jsou pobočkami zahraničních bank. Proto ČNB připravila zákony, aby stabilizovala tuto nerovnováhu. Mateřské banky tak byly omezeny ve stahování zisků a kapitálu z poboček a jejich pobočky tak byly v ČR postaveny na úroveň samostatných bank z hlediska dohledu. Tím se dosáhlo stability finančního trhu a nedošlo k odlivu kapitálu, který by destabilizoval měnu.
Česká národní banka je důležitá instituce, která se týká každého občana. Jakmile se objeví nějaká finanční situace, která si žádá řešení, vydává ČNB opatření nebo navrhuje zákony. Proto byl také zpřísněn devizový zákon ve vztahu ke směnárnám, aby nebylo možné libovolně stanovovat kurzy a účtovat si nepřiměřené poplatky. A ČNB se také stala regulátorem pro vydávání dluhopisů, takže kontroluje tyto cenné papíry jako akcie. Dá se říct, že činnost ČNB je prospěšná a hájí běžného občana. Občas se zdá neviditelná, ale každý může denně její činnost pocítit na zlepšené podmínek podnikání s penězi. Jenom na nebankovní společnosti a spotřebitelskou činnost různých firem je krátká. Ale možná, že i toto se brzy změní.
0 komentářů
Vložit komentář
Nepublikujte SPAM!
Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.
Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.