Právo a finance keyboard_arrow_right Ostatní rady keyboard_arrow_rightPrávo na práci a důsledky takového ..

Obrázek příspěvku: Právo na práci a důsledky takového opatření - Ceskolipskyweb.cz - Váš Českolipský webový portál

Právo na práci a důsledky takového opatření - Ceskolipskyweb.cz - Váš Českolipský webový portál

personaccess_time14. červen 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye264 shlédnutí

V mnohých internetových diskuzích se v souvislosti s politickou situací v zemi objevují názory, které volají po návratu minulých dob nebo po změně práv občanů. Vítězstvím komunistů v krajských volbách dochází k připomínání nekterých údajně kvalitních a dobrých opatření. Jedním z nich je vychvalované právo na práci.

Povinnost mít zaměstnání

Předem je třeba podotknout, že právo na práci bylo zakotveno v Ústavě Československé socialistické republiky a skutečně na ně měl právo každý, ať již byl řáným občanem, který si přivydělával prodejem zeleniny z vlastní zahrádky, vexlákem, který spekuloval se zahraniční měnou nebo tuzexovými bony, propuštěným trestancem nebo disidentem. Právo pracovat bylo také povinností. V trestním zákoníku existoval paragraf, který znal takzvané příživnictví a byl jednoznačně prokurátory a policií vykládán jako otázka zaměstnání. Kdo prostě nepracoval, musel se na někom přiživovat a byl tedy trestně postižitelný.Organizování lidí

Komunistická společnost v její přechodné socialistické verzi ráda organizovala a zajišťovala život všem občanům. Ukázky prvního máje, schůzí ROH (odborové organizace – Revoluční odborové hnutí) a stáním před památníky počínaje a prací konče. Pracovat musel každý a umělci na volné noze také museli být organizováni v uměleckých svazech, sportovci byli amatéry, což obnášelo fiktivní zaměstnání pro fotbalisty v ČKD nebo dolech na Ostravsku. Přitom třeba hokejisté žádný soustruh v životě neviděli. Stát prostě nejen právo dal, ale také jej nařídil a různým způsobem jej vyžadoval. Pod rouškou práce tak kontroloval každého občana.Razítka

Pro kontrolu příživnictví muselo být zaměstnání uvedeno v občanském průkazu, který měl řadu listů. Policie při kontrole dokladů vždy zjišťovala, zda dotyčný razítko má a pokud je neměl, zadržela jej a zjišťovala zda zapomněl (pořádková pokuta) nebo zda není nezaměstnaný a poté jej obvinila. Dokonce i studenti museli mít v občance založený papír o studiu, potvrzený studijním oddělením a každého půl roku jej obnovovat. K tomu je třeba připomenout ještě postavení inteligence ve společnosti. Protože podle socialistické teorie byl kapitalista nepřátelským vzdělancem, byla společnosti stanovena forma diktatury proletariátu. Proletáři byla dělnická a rolnická třída, která se vypořádávala s inteligencí. Policisté v rámci tohoto rozdělení tedy neměli studenty příliš v lásce a chybějící papír býval často příčinou šikanování.

Kvalita a dostupnost práce

Existovalo samozřejmě mnoho kvalitních lékařů, řidičů, techniků nebo horníků. Práce nezná třídní boj. Tím, že každý práci kdykoliv a jakkoliv dostal, byla práce značně degradována. Nic nikoho nenutilo pracovat řádně a objednání si nedostatkového řemeslníka byla skutečně lahůdka. Řemeslník byl pán, který si poroučel, stanovoval čas příchodu a odchodu a dostával zajímavé „příplatky“. Bez piva, svačinky a všimného nebyl ochoten opravit vodu nebo spravit záchod a protože podobná situace se opakovala u dělníků v závodech, tak nebyla k dostání ani pořádná záchodová mísa nebo dlaždičky. Nikdo nikoho jen tak nemohl vyhodit a když jej vyhodil, měl zase právo na práci. Kvalita práce byla proto na zoufale nízké úrovni u většiny obyvatelstva.Odměna za práci

Za práci příslušela odměna, kterou stanovily tabulky. Protěžovány byly dělnické profese. Proto se stávalo, že lékař měl nižší plat, než řidič sanitky. Stejně tak inženýr, který navrhoval autobusy, dostal méně než řidič autobusu a konstruktér méně než dělník u soustruhu. Tedy o společenskou užitečnost práce vůbec nešlo. Vynálezy příslušely státu a známý případ Wichterleho kontaktních čoček, který by znamenaly dnes ohromné jmění pro vědce, si stát ponechal za almužnu podprůměrného platu.

Kapitalizmus tedy přinesl ocenění práce podle schopností, užitečnosti, vzdělání a také známostí nebo korupce. Určitě není spravedlivým systémem a přináší bezpracný zisk mnoha privatizátorům, korupčníkům a podvodníkům. Ti ovšem zbohatli proto, že to společnost připustila, stejně jako připouštěla úplatky za socialismu nebo nepostižitelné postavení komunistických kádrů. Nezaměstnanost je těžkým a nepříjemným břemenem, kdy člověku jde skutečně o život. Právo na práci ale problém nevyřeší a nevyřeší jej ani návrat socialismu. Tím by došlo k degradaci člověka a úpadku ČR. Občan musí donutit stát hospodařit racionálně a ekonomicky a práce bude dostatek.

 

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Zvláštní doba přináší zvláštní fenomény, zamrzlá koupaliště i tůně plní koupající se nadšenci. - Ceskolipskyweb.cz

personRedakceremove_red_eye197bookmarkOkolí

Vyrazíte-li na procházku kolem prakticky libovolné zasněžené vodní nádrže nejen Libereckého kraje a libovolno v jakou hodinu, s velkou pravděpodobností narazíte na někoho, kdo se koupe, případně si prosekává díru do ledu, aby se vykoupat mohl. Jev, který byl médii ještě před ..

Dohled České národní banky - Ceskolipskyweb.cz - Váš Českolipský webový portál

personRedakceremove_red_eye294bookmarkOstatní rady

O dohledu se často mluví, ale málo se o něm ví. Česká národní banka má velké pravomoci, ale její kroky nejsou příliš známé. Přitom může ČNB zasahovat na místě přímo v institucích podléhajících dohledu nebo provádět testování dálkově – k tomu používá ..

Kvóta na ženy je diskriminační - Ceskolipskyweb.cz - Váš Českolipský webový portál

personRedakceremove_red_eye217bookmarkOstatní rady

V Evropské unii probíhá boj o ženy. Schválením směrnice mají ženy ve velkých firmách do roku 2020 obsadit 40 % vedoucích postů. Mnoho žen se asi neraduje a ty, které toto opatření prosadily, na svých postech již jsou. Proč se chtějí pomstít ostatním ženám?Ženská ..

Jak reklamovat film - Ceskolipskyweb.cz - Váš Českolipský webový portál

personRedakceremove_red_eye320bookmarkZákony

Bez rozsudku se každý může stát vězněm autorských práv. Má autorská práva i blondýna, které se koukáte na zadek? A co chudák soused a jeho manželka? Nabídky od sousedů se jen hrnou. Neměl si tak kvalitně vybírat. Ale jak k tomu přijde, že má jen náklady? Veřejný ..

O víkendu proběhl u Ploučnice Grandslam - Ceskolipskyweb.cz

personRedakceremove_red_eye470bookmarkTenis

Zdravím všechny tenisové nadšence, fanoušky a fanynky našich tenisových turnajů, vedených spolkem Tenisová rodina. V sobotu 22.8.2020 se v areálu u řeky Ploučnice odehrál již 5. turnaj ze série Tennis Family Tour 2020. A rozhodně náš dosud největší! Turnaj odehrálo 20 párů ..

7. díl – Úvod do SEO: optimalizace pro vyhledávače - ByznysPlac.cz

personRedakceremove_red_eye421languagebyznysplac.cz

SEO je mocná zkratka, za kterou se celý „virtuálně kapitalistický“ svět honí, jako by šlo o nejdůležitější prvek v pomyslném kyberprostoru. A ono tomu tak skutečně je.Jedná se o velmi rozšířený pojem, o kterém bylo již mnoho napsáno. Na internetu se objevuje značné ..

Rozchod-ano nebo ne? Jak se rozhodnout? - Hotmoda.cz - Váš módní magazín

personRedakceremove_red_eye290languagehotmoda.cz

Je vždy těžké se rozhodnout, zda opravdu nadešel čas, aby se každý vydal svou vlastní cestou. Nejlepší rada, kterou vám můžu dát, je: Uvědomte si, jestli zůstáváte ve vztahu jen proto, že se bojíte být sami, nebo proto, že chcete s tím člověkem opravdu být, i když znáte ..

Koupit fanoušky na Facebooku – ano či ne? - ByznysPlac.cz

personRedakceremove_red_eye315languagebyznysplac.cz

Snad žádná firma, která chce být vidět na internetu, se už neobejde bez vlastních internetových stránek. S tím souvisí i snaha firem být vidět na sociálních sítích, které dnes využívá většina národa. Firmy si šmahem založily své především Facebookové stránky, na ..

Jak roztáhnout těsné boty - Hotmoda.cz - Váš módní magazín

personRedakceremove_red_eye285languagehotmoda.cz

Znáte to, koupíte si nádherné boty, za které často utratíte víc, než byste si původně představovali, a po prvním obutí byste s nimi nejraděj švihli někam do kouta. Noha plná puchýřů, otlačená ze všech stran… Dá se s tím vůbec něco dělat? Poradíme vám pár ..

Máte levnou nebo drahou půjčku? - ByznysPlac.cz

personRedakceremove_red_eye344languagebyznysplac.cz

Určitě si každý dokáže spočítat náklady úvěru. Tedy možná je ani nepočítá. Prostě si porovná úrok a zajásá nebo se zachmuří. Ale úrok není bohužel všechno, co s úvěrem souvisí. Platit se mnohdy musejí další položky, které úvěr pěkně prodraží. Poplatek za ..