Zpravodajství keyboard_arrow_right Okolí keyboard_arrow_rightV ČR je potvrzena jihoafrická mutace - ..

Obrázek příspěvku: V ČR je potvrzena jihoafrická mutace - Českolipskyweb.cz

V ČR je potvrzena jihoafrická mutace - Českolipskyweb.cz

personaccess_time25. únor 2021chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye177 shlédnutí

V Česku byla v jednom vzorku potvrzena nakažlivější, jihoafrická mutace koronaviru. Ve čtvrtek to uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

První podezření na výskyt nakažlivější, jihoafrické mutace koronaviru se v ČR objevila před třemi dny. Týkala se trojice osob, které se vrátily ze Zanzibaru. Podezření se objevilo rovněž v brněnské školce u dvou dětí a dvou učitelek, uvedla jihomoravská hygienička Renata Ciupek. Vzorky prověřovala národní referenční laboratoř.

„Mohu potvrdit, že sekvenací byla skutečně takzvaná jihoafrická mutace u jednoho vzorku potvrzena,“ uvedla Peterová. Informaci na čtvrteční odborné konferenci k nemoci covid-19 potvrdila také Helena Jiřincová, která vede Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu. Právě tato laboratoř dělá takzvanou sekvenaci, což je podrobná genetická analýza viru, která má mutaci potvrdit.

„Potvrdili jsme sekvenací jeden případ a určitě jeden je velmi silně indikován na základě PCR testu,“ řekla Jiřincová. U druhého případu ale podle ní nemohou odborníci udělat sekvenaci kvůli nízké koncentraci RNA.

Nakažlivější a nebezpečnější
Jihoafrická mutace je nebezpečná tím, že umožňuje původci covidu-19 částečně obejít odpověď imunitního systému napadeného člověka.
Za jihoafrickou mutaci se označuje varianta B.1.351. V ČR momentálně dominuje britská mutace, která je nakažlivější než původní virus, a proto se rychleji šíří.
Jihoafrická mutace, která byla poprvé zaznamenána loni v říjnu, se rozšířila do více než 30 zemí. Objevila se i v sousedních státech. Šíří se v rakouském Tyrolsku, minulý týden první výskyt zaznamenalo Polsko a byla potvrzena i v Německu.

Zdroj: Novinky.cz

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Zvláštní doba přináší zvláštní fenomény, zamrzlá koupaliště i tůně plní koupající se nadšenci. - Ceskolipskyweb.cz

personRedakceremove_red_eye205bookmarkOkolí

Vyrazíte-li na procházku kolem prakticky libovolné zasněžené vodní nádrže nejen Libereckého kraje a libovolno v jakou hodinu, s velkou pravděpodobností narazíte na někoho, kdo se koupe, případně si prosekává díru do ledu, aby se vykoupat mohl. Jev, který byl médii ještě před ..

Britská mutace koronaviru je i v Libereckém kraji. Laboratoř ji detekovala v 64 z 88 náhodně vybraných pozitivních vzorků - Ceskolipskyweb.cz

personRedakceremove_red_eye170bookmarkOkolí

Nakažlivější, takzvaná britská, mutace koronaviru je i v Libereckém kraji. Zjištěna byla ve více než 70 procentech pozitivních vzorků na koronavirus, která ve středu otestovala laboratoř Krajské nemocnice v Liberci. "Vybrali jsme náhodně vzorek 88 pozitivních na covid a u 64 z ..

O víkendu proběhl u Ploučnice Grandslam - Ceskolipskyweb.cz

personRedakceremove_red_eye476bookmarkTenis

Zdravím všechny tenisové nadšence, fanoušky a fanynky našich tenisových turnajů, vedených spolkem Tenisová rodina. V sobotu 22.8.2020 se v areálu u řeky Ploučnice odehrál již 5. turnaj ze série Tennis Family Tour 2020. A rozhodně náš dosud největší! Turnaj odehrálo 20 párů ..

Shrnutí 2 dne Macha Lake Open 2020 ve Starých Splavech - Ceskolipskyweb.cz

personRedakceremove_red_eye375bookmarkTenis

Dobrý večer, přinášíme Vám shrnutí toho nejdůležitějšího co se dnes odehrálo u Máchova Jezera na právě probíhajícím Macha Lake Open 2020. Opět tenis dneska krásně přálo počasí, tak doufáme, že tomu bude i nadále, protože zítra v 10 hodin startuje hlavní soutěž ..

O víkendu se ve Cvikově uskutečnil další podnik Tennis Family Tour 2020 - Ceskolipskyweb.cz

personRedakceremove_red_eye625bookmarkTenis

V sobotu 27.6.2020 od 9:00 hodin se v areálu ve Cvikově odehrál 1. turnaj ze soutěžní série Tennis Family Tour 2020, konkrétně ve čtyřhře mužů. Turnaj se vydařil, i když jeho konec nám zkazila bouřka a déšť. Díky tomu zůstaly nedohrány 2 finálové zápasy o vítěze ..